Alzacja to północno – wschodnia część Francji dzieląca się na departamenty Dolnego Renu (północna część regionu) i Górnego Renu (południowa część). Jest najmniejszym regionem administracyjnym Francji, który posiada dwa języki urzędowe: niemiecki i francuski. Alzacja to francuski region w którym produkowane są jedne z najlepszych win białych na świecie. Najpopularniejsze wina z Alzacji to Reising, Gewürztraminer, Sylvaner, Muscat, Pinot gris czy musujący Crémant d’Alsace. Tubylcy natomiast posługują się regionalnym alzackim. Unikalne uliczki, domki z piernika, biało – czerwone ptaki (bociany) czy wspaniałe winnice – tak, to wszystko synonimy słowa Alzacja.
Od początku…
Informacji o Alzacji można doszukiwać się 10 tyś. Lat p.n.e., kiedy to rolnicze ludy zamieszkiwały te tereny. W I w. p.n.e. Juliusz Cezar podbił te tereny, dzięki czemu Rzymianie założyli tam swoje pierwsze miasta jednocześnie rozwijając je gospodarczo (chociażby poprzez przywiezienie winorośli). Tereny te próbowały przez długi czas podbić plemiona germańskie, choć to Frankowie na pewien okres przejęli tam władzę.
Region współczesnej Alzacji, zanim po traktacie wersalskim na stałe trafił do Francja, był rozdrabniany na księstwa. W XVII w. nad Renem wybudowano wiele budowli mających chronić region Alzacji, co jednak się nie udało. W czasie wojny francusko – pruskiej Alzacja trafiła pod panowanie II Rzeszy Niemieckiej. Wróciła do Francji po klęsce Niemców w I wojnie światowej, choć w trakcie II wojny nadal była okupowana przez hitlerowców. Aktualnie należy do Francji.
Znajduje się w regionie administracyjnym Grand Est (do 2015 r. tworzyła oddzielny region). Stolicę regionu tworzy Strasburg (siedziba Parlamentu Europejskiego). Jest on również łącznikiem Francji z Niemcami, ale i całą Europą.
Nie zapominajmy o turystach
Jest to jeden z ciekawszych regionów Francji, ze względu na swoją historię, w której dużą rolę odegrała kultura łacińska i germańska. Widoczna jest ona głównie w dialekcie mieszkańców. Tereny te są idealne zarówno dla miłośników przyrody, którzy mogą obcować z dziką naturą, jak i dla osób lubujących się w zabytkach zbudowanych ludzkimi rękami (klasztory, zamki). Warto wspomnieć o Grand Ile, czyli Wielkiej Wyspie, której całe terytorium wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Atrakcją dla wielu okazać się może Route du vin, czyli 170 kilometrowy szlak winny, którego zwiedzenie zajmuje kilka dni.
Wzdłuż drogi ciągną się winnice, w których produkowane jest głównie białe wino. Będąc w Strasburgu nie można natomiast pominąć rejsu łodzią. W ten sposób jesteśmy w stanie zobaczyć najważniejsze zabytki w stolicy Alzacji. Zimą natomiast (od 23 listopada do końca geudnia) w Colmar (zwane “Małą Wenecją”) odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, na którym można skosztować lokalnych potraw i poczuć alzacki klimat.
Kuchnia alzacka
Będąc na miejscu warte skosztowania jest choucroute; danie podobne do polskiego bigosu składające się z kiszonej kapusty i kiełbasy (często podawane z ziemniakami). Nie zapominajmy o tarte flambee, czyli najpopularniejszej tarcie typowo alzackiej (ciasto dostępne jest w naszym sklepie, o tarte flambee pisaliśmy również osobny post!).
Można tam skosztować także kontrowersyjnego foie gras, czyli pasztet z wątróbek gesich lub kaczych. Popularny jest tam ser “munster”, mający intensywny zaróno smak, jak i zapach oraz baecheoffe, czyli warzywna zapiekanka.
Ciekawostki
- – Bocian jest symbolem Alzacji,
- – Colmar nazywa się stolicą win Alzackich.
- – Najbardziej popularnym winem z tego regionu jest Riesling (u Nas znajdziecie Państwo Riesling 2018 A.O.C Reserve DAGO SELECTION Medaille D’Or G&G oraz Riesling 2018 A.O.C Alsace Blanc DAGO TRADITION), Muscat oraz Pinot Gris (w naszej ofercie Cuvée de la Cathédrale Pinot Gris 2018 AOC Alsace) – idealny jako aperitif.
- – Tarte flambee ma swój niemiecki odpowiednik “flammkuchen”.
- – Dzisiaj Alzacja nazywana jest najbardziej niemieckim regionem Francji. Niegdyż jednak był to najbardziej francuski region Niemiec.
- Od 1972r. Wszystkie wina produkowane w Alzacji muszą być na miejscu butelkowane, co świadczy o autentyczności trunków.