Francuska kuchnia jest słynna na całym świecie, podobnie jak celebrowanie posiłków przez rodaków Napoleona. Do najwykwintniejszych dań tamtejszej kuchni należy bez wątpienia foie gras, będące jednocześnie jednym z najdroższych dań z tego regionu. Zobacz, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą i dowiedz się, jak delektować się tym przysmakiem.
Co to jest Foie Gras?
Pod nazwą foie gras kryje się stłuszczona wątróbka kacza lub gęsia, którą można spotkać również pod nazwą pasztet strasburski. To produkt znany już od starożytności, kiedy to Egipcjanie odkryli, że gęsi szykując się na zimę objadają się, aby zapewnić sobie odpowiednie zapasy na trudniejsze miesiące. Przejadanie się sprawia, że wątroba gęsi ulega stłuszczeniu, a Egipcjanie odkryli, że właśnie w takiej wersji jest najsmaczniejsza. Zaczęli dokarmiać gęsi, co pozwoliło im cieszyć się tym przysmakiem nie tylko jesienią, ale również w innych porach roku.
Współcześnie foie gras jako przysmak francuski budzi sporo kontrowersji, gdyż przez lata praktykowano niehumanitarne metody karmienia za pomocą metalowej rury wetkniętej w gęsi przełyk. Obrońcy zwierząt protestują przeciwko temu od wielu lat. Co doprowadziło do zakazu hodowli gęsi na foie gras w bardzo wielu krajach. Na szczęście nie jest to jedyna metoda produkcji przysmaku, gdyż dokarmianie gęsi może odbywać się też w normalnych warunkach. Dowodem są produkty z wątrubek pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Gęsi i kaczki są w nich hodowane bez klatek, a ich dokarmianie odbywa się w naturalny sposób.
Jak jeść?
Foie gras jest przysmakiem, który można podawać na bardzo wiele sposobów. Głównie serwuje się je na zimno, ale nigdy prosto z lodówki. Przed podaniem powinno się wyjąć je na ok. pól godziny z lodówki, by zdążyło się ogrzać do temperatury pokojowej. Potem najlepiej jest pokroić je na plastry, bo w takiej wersji smakuje najlepiej. Jeśli masz w planie rozsmarować je na kromce, to nie rób tego w towarzystwie Francuzów, którzy mogą uznać to za profanację ?.
Do foie gras na zimno najlepiej pasują grzanki z białego pieczywa, również lekko słodkiego oraz konfitury. Najlepiej wybrać dżem figowy lub konfiturę z cebuli. Sprawdzi się też bardziej popularna u nas żurawina czy chutney z jabłek. Niektórzy jedzą je również lekko oprószając świeżo zmielonym pieprzem i solą gruboziarnistą. Pomagają one wydobyć pełnię smaku i poczuć rozkosz podniebienia.
Foie gras można również serwować na ciepło, krojąc je na plastry. Następnie obsmażając z każdej strony przez kilka minut na patelni bez tłuszczu. Na początku smażenia należy je delikatnie oprószyć pieprzem, a pod koniec lekko posolić. Do takiej wersji wątróbki również można zastosować wyżej wymienione dodatki czyli konfitury i grzanki.
Wróć do listy wpisów