Tarta Flambee, zwana inaczej Flammkuchen to tradycyjne danie kuchni alzackiej przygotowywane na bazie cienkiego ciasta chlebowego, cebuli, boczku i śmietany. Alzacja ze względu na położenie geograficzne (północno-wschodnia Francja i bliskość Niemiec) charakteryzuje się tłustymi i obfitymi potrawami, które mieszkańcy najczęściej komponują z piwem lub winem.

Alzackie entrée

Pierwsze zapiski na temat Flammkuchen pojawiły się pod koniec XIX w. i dotyczyły jego wyrobu. Był to wypiek przygotowywany najczęściej na alzackich wsiach w dniu, w którym pieczono chleb. Resztki, które zostały z surowego ciasta były rozwałkowywane na cienki placek, po czym kładziono na nim farsz i na krótki okres wkładano do gorącego pieca. Dopiero po tym, kiedy piec wytracał maksymalną temperaturę zaczynano wypiek chleba.

Po II wojnie światowej Tarta Flambee zaczęła odchodzić w zapomnienie przez to, że coraz rzadziej spotkać można było tradycyjne piece. Powróciła jednak w latach 60. XX w. dzięki lokalnym restauratorom, którzy do dzisiaj dbają o to, aby rozsławić owe danie. Od 1979 r. nad tradycją wypieku nieprzetrwanie czuwa Bractwo Prawdziwej Tarty Flambee. Flammkuchem traktowane jest jako entrée, czyli przystawka.

Sposób podania tarte flambee

Jak wspomnieliśmy na początku, podstawą jest tutaj ciasto chlebowe i śmietana. Tradycyjnie Tartę Flambee przygotowuje się z boczkiem pokrojonym w słupki i cebulą. Idealnie komponuje się jednak z różnymi serami (Emmentaler, Morbier, Gorgonzola), szynkami (salami, szynka gotowana, szynka długodojrzewająca) grzybami czy owocami (gruszki, figi).

 Jeżeli zechcą Państwo nieco zmodyfikować przepis zachęcamy do przygotowania Flammkuchen według naszej receptury. Potrzebne składniki znajdą Państwo w naszym sklepie stacjonarnym oraz online.

Składniki:

Przyrządzenie:

Piekarnik rozgrzać do najwyższej możliwej temperatury. W tym czasie ciasto przełożyć na papier do pieczenia, posmarować śmietaną i dodać pokrojoną cebulę. Tak przygotowane ciasto włożyć do rozgrzanego piekarnika. Kiedy się lekko zarumieni (po około 5 minutach) wyłożyć na tartę ser i papryczki. Ponownie wstawić do piekarnika na ok. 10 minut. Po tym czasie wyciągnąć i ułożyć na nim plastry salami. Flammkuchen kroimy wedle uznania na kwadraty lub trójkąty i Bon Apetit!

P.S. Flammkuchen idealnie komponuje się z winami alzackimi, które posiadamy w naszej ofercie: Riesling 2018 A.O.C Reserve, Sylvaner 2017 A.O.C

Ciekawostki o Tarta Flambee

Istnieje kilka odmian Flammkuchen:

  • Tarta flambee tak naprawdę powinno nazywać się tarta flammée. W trakcie tłumaczenia dialektu alzackiego na język francuski wystąpił błąd i zamiast “tarta w płomieniach” nazwano ją “tartą podlewaną alkoholem, podpalaną”.
  • Flammkuchen nazywane jest potrawą biesiadną ze względu na możliwość podziału dla kilku osób.

Wróć do listy wpisów

Dołącz do grona Przyjaciół Flomaro

Dołącz do newslettera - zdobądź 10% rabatu i ogromną dawkę wiedzy

    Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Flomaro Sp. z o.o. , NIP: 6751646817, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza.

    Masz pytania? Z przyjemnością na nie odpowiemy

    Napisz do nas, opowiedz nam o tym czego oczekujesz.

    Odwiedź nasz sklep stacjonarny

    Dane firmy

    Sklep stacjonarny
    Flomaro Deli & Wine
    Krupnicza 14, 31-123 Kraków
    Pon. - Pt.: 11:00 - 20:00
    Sob.: 9:00 - 18:00
    Nd.: nieczynne

    Centrum dystrybucyjne
    Flomaro Deli & Wine
    Skośna 18, 30-383 Kraków
    Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00
    Sob. - Nd.: nieczynne

    Sklep stacjonarny
    Flomaro Deli & Wine
    Krupnicza 14, 31-123 Kraków
    Pon. - Pt.: 11:00 - 20:00
    Sob.: 9:00 - 18:00
    Nd.: nieczynne

    Centrum dystrybucyjne
    Flomaro Deli & Wine
    Skośna 18, 30-383 Kraków
    Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00
    Sob. - Nd.: nieczynne

    © 2024 FLOMARO. All rights reserved.

    Projekt i realizacja: Agencja kreatywna