Przetwory owocowo-warzywne stosujemy w kuchni od wielu lat. Dzięki nim możemy na dłużej zachować smak lata i cieszyć się nim w okresach, gdy dostęp do warzyw i owoców jest znacznie trudniejszy. Wśród szerokiej gamy przetworów owocowych polecamy szczególnie te, które można wykorzystywać w kuchni na wiele różnych sposobów. Oto nasze pomysły, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź jak wykorzystać konfitury w Twojej kuchni.
Konfitury – co to jest?
Na początek warto wiedzieć, czym dokładnie jest konfitura i czym różni się od dżemu. Diabeł tkwi w szczegółach, a przede wszystkim w sposobie przygotowania i proporcjach pomiędzy ilością cukru i owoców. Konfiturę produkują z większej ilości owoców, a podczas jej przygotowania kilkukrotnie podgrzewa się je w gęstym syropie owocowym. Dzięki temu owoce nie rozpadają się, jak to ma miejsce w przypadku dżemów i pozostają w całości. Najlepsze konfitury mają bardzo prosty skład czyli owoce i cukier, a jego duża ilość sprawia, że konfitura nie psuje się i jest dobrze zakonserwowana.
Patrząc na sposób przygotowania można z całą pewnością powiedzieć, że jest to produkt delikatesowy, znacznie wykwintniejszy od zwykłego dżemu. Nic zatem dziwnego, że można go znaleźć nie tylko na stołach w domowym zaciszu, ale i na stołach w najlepszych restauracjach. Za sukcesem konfitury stoi bowiem nie tylko jej cudowny smak. Różnorodność, trudno zliczyć wszystkie przetwory, których smaku warto skosztować. Każda kuchnia narodowa ma swoje charakterystyczne smaki konfitur, wykorzystujące owoce typowe dla danego regionu. W Polsce popularne są przetwory z wiśni, żurawiny, borówek czy porzeczek. Z kolei francuskie konfitury to głównie przetwory z brzoskwiń, moreli, fig czy pomarańczy. Typowe dla tego regionu są też konfitury z kasztanów jadalnych o wyrazistym karmelowym smaku.
Konfitury na słodko – jak podawać?
Bardzo często przetwory owocowe kojarzymy z deserem i serwowane są właśnie po obiedzie. Świetnie smakują jako dodatek do lodów, ciastek i ciasteczek oraz wszelakich ciast. W Anglii nie może ich zabraknąć w czasie popołudniowej herbatki. We Francji z kolei, konfitury idealnie pasują do croissantów jadanych na słodkie śniadanie.
Miłośnicy słodkich posiłków z pewnością chętnie sięgną po konfitury dodając je do naleśników, placuszków czy pancake’ów. Dobrze komponują się one również z nabiałem, np. z jogurtem naturalnym, który możem wzbogacić dodatkiem przetworów owocowych i zamienić go w jogurt owocowy, znacznie smaczniejszy i zdrowszy od jogurtu ze sklepowej półki. Niektórzy chętnie jadają również konfitury jako dodatek do kanapek z twarogiem czy masłem orzechowym.
Konfitury jako dodatek do dań słonych – propozycje podania
Mimo swojego słodkiego smaku wykorzystujemy również do dań wytrawnych. Nie od dziś wiadomo, że odrobina słodyczy w daniu tego rodzaju pozwala wyciągnąć takie nuty smakowe, które zwyczajną potrawę zamieniają w bardzo wykwintne danie. Są więc częstym dodatkiem do mięs pieczonych, zarówno tych podawanych na zimno, jak i na ciepło.
Smakosze z pewnością docenią smak foie gras podawanej z dodatkiem konfitury z fig czy konfitury z cebuli. Ich podniebienie ucieszy się również z pewnością z potraw, do których sosy zostały przygotowane na bazie przetworów owocowych i warzywnych. Mogą to być zarówno rozmaite sałatki z dressingiem owocowym z dodatkiem przetworów, jak również dania ciepłe. Których bazą sosu są owoce pochodzące z konfitur. Warto sięgać po sprawdzone przepisy, jak również eksperymentować na własną rękę. To właśnie wyobraźnia kulinarna i nietypowe łączenie smaków może nas doprowadzić na wyżyny kulinarnych rozkoszy. Jak to mówią: „sky is the limit”. Nie ograniczaj się, lecz próbuj wykorzystywać konfitury nawet w najbardziej szalonych zestawieniach smaków.
Wróć do listy wpisów